Jeśli nieobce jest ci uczucie zmęczonych oczu, wrażenie obecności ciała obcego pod powieką, pieczenie, swędzenie czy kłucie – to znak, że może ci grozić zespół suchego oka. Oto kilka metod na poprawę komfortu widzenia.
Zespół suchego oka to choroba, która dotyka coraz młodszych pacjentów. Szacuje się, że nawet co drugi pacjent gabinetu okulistycznego skarży się na objawy, które mogą wskazywać na suche oko. W leczeniu objawów mogą pomóc krople do oczu bez recepty, jednakże sam zespół suchego oka polega na nieprawidłowościach w wydzielaniu łez i obecności ubytków w filmie łzowym na rogówce i nie da się trwale wyleczyć.
1. Stosuj odpowiednio dobrane krople do oczu
Sztuczne łzy, specjalne żele i krople do oczu bez recepty to jeden z najskuteczniejszych sposobów doraźnego leczenia. Pamiętaj jednak, że nie każde krople do oczu pomogą. Powinny być to nawilżające preparaty, a nie na przykład te przeznaczone do zaczerwienionych oczu. Nieodpowiednio dobrane krople do oczu bez recepty mogą dodatkowo pogorszyć sytuację, na przykład zwiększając ciśnienie w gałce ocznej. Dlatego zawsze upewnij się, że twoje krople do oczu mają działanie nawilżające.
2. Chroń oczy przed słońcem i wiatrem
Okulary przeciwsłoneczne to absolutny must have, jeśli zależy ci na zdrowych oczach. Bardzo często występującą przyczyną podrażnionych spojówek jest nadmierna ekspozycja na kurz, wiatr, promieniowanie słoneczne. Okulary pomogą ci ochronić oczy przed każdym z tych czynników.
3. Pij dużo wody
Nie tylko krople do oczu bez recepty są skuteczną metodą na nawilżenie rogówki. Niemałą rolę odgrywa też nawadnianie od wewnątrz. Pamiętaj, aby pić 8-10 szklanek wody dziennie. Jeśli pijesz dużo kawy, mocnej herbaty i alkoholu, dodatkowo powiększ dzienną dawkę wody, gdyż te napoje także mogą przyczynić się do odwodnienia organizmu.
4. Dodaj do diety produkty dla oczu
Chcesz cieszyć się doskonałym wzrokiem? Włącz do jadłospisu źródła witaminy A, jak marchew, dynię, wątróbkę oraz tłuste ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Dobrym źródłem tych zdrowych tłuszczy będzie łosoś, makrela, śledź, sardela. Inne pokarmy, w których znajdziesz kwasy Omega-3 to orzechy i migdały oraz oleje, na przykład oliwę z oliwek, olej lniany, kukurydziany, rzepakowy lub słonecznikowy.
5. Zadbaj o zdrowy tryb życia
Jeśli pracujesz przy komputerze, często rób sobie przerwy od ekranu. Przynajmniej raz na godzinę odejdź od komputera i przespaceruj się. Pamiętaj także, aby kilka razy w tygodniu znaleźć chwilę na umiarkowaną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Dzięki ekspozycji słonecznej twój organizm wyprodukuje witaminę D, która korzystnie wpływa na kondycję oczu.