Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli się przed nim obronić. Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie wyeliminować niemal wszystkie zanieczyszczenia, nie wpływając negatywnie na komfort domowników i nie wydając przy tym uciążliwych dźwięków.
Jakie oczyszczacze najlepiej radzą sobie ze smogiem
Problem smogu w Polsce to temat, o którym mówi się coraz częściej, gdyż tworzące go substancje – a w szczególności pyły zawieszone i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – stanowią przyczynę poważnych problemów zdrowotnych, łącznie z chorobami nowotworowymi, a także poronień i przedwczesnych zgonów. Największą skuteczność w walce z pyłami zawieszonymi wykazują filtry HEPA, natomiast do eliminacji WWA oraz innych groźnych zanieczyszczeń polecane są filtry węglowe. Oznacza to, że urządzenie przeznaczone do walki ze smogiem powinno być wyposażone w oba te filtry. Na rynku dostępnych jest wiele takich oczyszczaczy, dlatego bez problemu można znaleźć wśród nich model w pełni dostosowany do swoich potrzeb.
Głośność oczyszczaczy powietrza
Istnieje kilka parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru domowego oczyszczacza powietrza. Z punktu widzenia komforty użytkowania najważniejszym z nich jest głośność. Dom jest miejscem, które ma zapewniać doskonałe warunki do pracy i wypoczynku, tak więc hałas emitowany przez znajdujące się w nim urządzenia jest niepożądany. Nie istnieją nieme i zarazem skuteczne oczyszczacze, ale niektóre z nich pracują na tyle cicho, że mogą być wykorzystywane nawet w nocy. Głośność oczyszczaczy powietrza podawana jest w decybelach (dB). Aby właściwie ocenić dane zaprezentowane przez producenta, warto porównać je z hałasem, który towarzyszy pracy domowego sprzętu oraz z innymi znanymi nam dźwiękami. Oto kilka przykładów:
- szelest liści – 10-20 dB
- szept – 20 dB
- tykanie zegara – 30 dB
- pracująca lodówka – 35-42 dB
- szum fal – 40 dB
- normalna rozmowa – 60 dB
Większość oczyszczaczy powietrza może pracować w kilku prędkościach, a poziom hałasu uzależniony jest od wybranego przez użytkownika lub automatu sterującego trybu pracy decydującego o prędkości wiatraka. Jak wynika z informacji o oczyszczaczach powietrza w serwisie ranking-oczyszczaczy.pl, Sharp KC-D50EUW, który posiada trzy prędkości filtracji, generuje hałas na poziomie 16, 41 i 49 dB. W przypadku urządzenia Electrolux EAP450, które również pracuje w trzech trybach, minimalny poziom hałasu wynosi 27 dB, a maksymalny 60 dB. Poziom głośności Winix AW600 mieści się natomiast w granicach 25-44 dB. Czy takie urządzenia zapewnią domownikom wystarczający komfort, biorąc pod uwagę fakt, że mogą powodować hałas porównywalny z tym towarzyszącym rozmowie? Odpowiedź brzmi: tak. Należy bowiem zauważyć, że najwyższe tryby przeznaczone są do szybkiego usuwania zanieczyszczeń w przypadku ich nagłego napływu, a nie do pracy ciągłej. Uruchomienie intensywnej filtracji bywa konieczne na przykład po przewietrzeniu pomieszczenia w smogowy dzień. W trakcie snu, pracy lub nauki można wybrać najwolniejszy tryb filtracji, który w przypadku wszystkich wymienionych powyżej oczyszczaczy generuje mniej hałasu niż tykający zegar. Dźwięk towarzyszący wówczas oczyszczaniu powietrza nie jest uciążliwy dla człowieka, co pozwala na ciągłą pracę urządzenia, a w efekcie na regularne usuwanie napływającego do mieszkania smogu.